Това е продължение на статията Платформа за сайт – какво да изберете? ЧАСТ 1. В предходната ЧАСТ 1 изложих информация относно направата на custom сайтове с всички техни плюсове и минуси. В ЧАСТ 2, която четете в момента, ще разгледам ползването на open-source решения и по-конкретно WordPress.
Пишете ми, ако имате нужда от направа на сайт или умувате над темата.
WordPress – Решение с отворен код
Open-source решенията набраха огромна скорост през годините. Лидерът за момента е WordPress (WP), убеден съм, че сте чували за въпросната платформа. Започнала живота си като инструмент за блогъри, тя се превърна в доминираща сила. Към датата на тази статия, 30% от сайтовете в световен мащаб са базирани на WordPress, а сред своите конкуренти държи 60% пазарен дял. На второ и трето място се нареждат съответно Joomla и Drupal. И така, тъй като WordPress e най-разпространена ще коментирам именно нея.
Какво представлява този отворен код?
Означава, че програмният код на платформата е достъпен за всеки, който иска да я ползва и модифицира, както и, че е безплатен. Хиляди разработчици от цял свят допринасят за развитието на WordPress, както и за направата на всевъзможни плъгини. Въпросните plugins са модули, които се закачат допълнително към базовата инсталация на WordPress и предоставят различни възможности – контактни форми, снимкови галерии, връзки със социални мрежи, анкети, форуми и много, много други.
На лице е голяма общност от разработчици, които познават платформата, както и хиляди часове видео обучения и материали за работа с WordPress. Това дава възможност на хората да се научат сравнително лесно на най-необходимото и да управляват сайтовете си безпроблемно.
Плюсове
- Най-разпространената платформа за сайтове
- Солидна общност от разработчици
- Множество темплейти
- Бързо инсталиране
- Функции за построяване на сайт
- Хиляди плъгини
- Богата на функционалности администрация
- Пълна прозрачност
- Възможност за слагане на индивидуално направен дизайн
- Пълен контрол върху всичко в сайта
- Вграден Блог
- SEO friendly
- Гъвкавост и възможности за надграждане
- Наличие на много информация по темата
- Ниски разходи за поддръжка
- Лесно преминаване от един разработчик към друг
- Ценово ефективно
WordPress е отлично решение, ако преследвате бърз старт с ограничен финансов ресурс. Позволява на бизнесите да притежават сайт с относително скромна инвестиция. Изборът от множество темплейти, част от които отлични, също допринася за популярността на WP. Не е за подценяване и свободата, която получавате, особено, ако имате резерви относно обвързване с разработчик, без значение фирма или фрилансър.
В допълнение на горния абзац искам да отбележа, че възможностите на платформата са значителни, на нея са стъпили сайтове като: TechCrunch; The New Yorker; BBC America; Bloomberg Professional; Sony Music и много други (списък). Всички те са сериозно модифицирани, но ползват WordPress като основа. Желание, фантазия и умения и нещата се получават впечатляващо.
От функционална гледна точка WP предоставя инструменти, с които имате пълен контрол над сайта – създавате нови менюта, страници, подстраници, контактни форми, снимкови галерии, профили с различни административни права, управление на SEO модулите, добавяне на бутони и какво ли още не. Това е огромен плюс, защото няма да се налага да правите допълнителни разходи за дребни корекции.
За онези, които държат на уникална визия и брандинг, е налична опцията за поставяне на изцяло къстюмизиран дизайн. Точно това позволява на известни компании да стъпват на WordPress запазвайки корпоративната идентичност.
Написах прекалено много плюсове, монетата винаги има две страни. Забавен паралел са изкусителните реклами, в които всичко изглежда уникално примамливо, но реалността е по-различна. Нека Ви запозная и с недостатъците на отворения код.
Минуси
- Вероятност много хора да ползват едни и същи темплейти
- Не всички плъгини са качествени и работещи
- Хубавите темплейти и дизайни се заплащат допълнително
- Изпипаните плъгини се заплащат допълнително
- Отвореният код и сигурността са спорен момент
- На теория работи бързо, но на практика не винаги е така
- Значителен брой хора пробутват WordPress сайтове на ниво базова инсталация
- Понятието “готова платформа” е подвеждащо, инсталирането и къстюмизирането на всичко необходимо отнема време
- Понякога се налага пипане по кода, за да се отстрани дефект
- Несъвместимост между версии на плъгини и версии на самия WordPress
- Човек без познания трудно може да се справи сам
Когато не ползвате уникален дизайн, а темплейти, рискувате да се застъпите с още много фирми. Това до голяма степен обезличава брандовете.
Плъгините са нож с две остриета, хем са силна страна, даваща възможност за ползване на множество функционалности, хем понякога са спънка. Причината е, че смайващо много разработчици правят плъгини, които не винаги са качествени – бъгави са. От друга страна се случва да попаднеш на несъвместимост между версията на WordPress, която ползваш и плъгин, който искаш да инсталираш. Тези неща фрустрират и се случва да зацапат пейзажа.
Много силно впечатление ми прави, че под “отворен код” или “готова платформа” хората разбират “безплатно”. Грешно е да смятате, че всичко в WP e без пари. Да, има много неща, които не струват нищо, но качествените модули и красивите дизайни се заплащат. Получава се ситуация, в която пробвате базовите функционалности и, ако Ви хареса, трябва да плащате за наистина готините.
Ако не сте прочели ЧАСТ 1 на тази статия, може да го направите ТУК.
Напред към последната трета част – Платформа за сайт – какво да изберете? ЧАСТ 3